GKS Łokietek wyróżniony przez PZPN

GKS Łokietek został wyróżniony przez Polski Związek Piłki Nożnej brązową gwiazdką w programie certyfikacji szkółek piłkarskich. Certyfikacja trwała blisko 3. miesiące a w prace zaangażowani byli przedstawiciele klubu, trenerzy, dzieci i rodzice. Brązowa gwiazdka PZPN otwiera przed Łokietkiem nowe możliwości rozwojowe i finansowe.

Wiosną ruszył ogólnopolski program certyfikacji szkółek piłkarskich prowadzony przez Polski Związek Piłki Nożnej. Program w swych założeniach ma przyczynić się do ujednolicenia i podniesienia jakości szkolenia piłkarskiego w klubach i szkółkach. Proces weryfikacji przeszły tylko jednostki sportowe spełniające najwyższe standardy opisane w programie i tak, by w ogóle myśleć o certyfikacji, zajęcia piłkarskie powinny być na przykład prowadzone przez licencjonowanych trenerów (co często nie jest tak oczywiste) w nielicznych grupach i w oparciu o program szkolenia zaakceptowany przez PZPN. Szkółka musi posiadać również odpowiednią i wystarczającą infrastrukturę sportową pozwalającą na jednolite podejście do każdego ćwiczącego dziecka oraz spełniać wiele wymagań formalno-prawnych. Rodzice dzieci ćwiczących w Łokietku, proces certyfikacji PZPN zapamiętają na pewno przez wzgląd na obowiązek zgłoszenia ich dzieci w systemie PZPN –  z pomocą trenerów jakoś się udało.

W ostatnich tygodniach delegaci Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonywali weryfikacji informacji złożonych we wnioskach. Kluby spełniające szereg wymagań otrzymały pod koniec ubiegłego tygodnia informacje o przyznaniu certyfikatów. W nielicznym gronie klubów, wyróżnionych brązową gwiazdką PZPN znalazł się GKS Łokietek – co ciekawe, w powiecie włocławskim tylko 4 szkółki otrzymały brązowe certyfikaty. Nie ma wśród nich największych klubów z Włocławka, takich jak Lider Włocławek czy Włocłavia.

Otrzymany certyfikat to nie tylko suche wyróżnienie. Łokietek jako beneficjent programu znalazł się w gronie podmiotów, które nawiążą z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Ministerstwem Sportu i Turystyki unikatową współpracę w zakresie szkolenia i podnoszenia kwalifikacji trenerów. Współpraca ta wiązać się będzie też z konkretnymi pieniędzmi z budżetu PZPNzapowiada Marek Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN – już teraz wiemy, że PZPN wraz Ministerstwem na szkółki, które otrzymały certyfikaty przeznaczy w kolejnych trzech latach ok. 130 milionów złotych. Wspomniane pieniądze mają też być swoistą „marchewką na kiju”, do tego, by szkółki aspirowały do wniesienia swoich możliwości szkoleniowych na wyższy poziom.

Otrzymany w zeszłym tygodniu certyfikat obowiązuje do czerwca 2021.

Polecamy

Wspierają Nas